Dá se vše ještě zachránit?

Rubriky

Hledat

Nejnovější články

Přihlásit

Jméno:

Heslo:

Registrace

Je ještě možné zachránit naše pokolení před záhubou? Zachránit tuto planetu před zkázou? Obnovit flóru a faunu naší planety? Obnovit rovnováhu mezi přírodou a lidmi? Na to je těžké odpovědět, ale zkusím to.

Naše příroda, jak ji známe dnes, není ani z poloviny to, co bývala, a může za to jen jeden jediný faktor, a to nikdo jiný než člověk. Mnoho lidí by namítalo, že tsunami a tornáda tomu také napomáhají, ale tito lidé zapomínají na to, že by to také mohla být obrana před lidským činěním a že by za to třeba mohlo nahlodávání hlubinnými vrty, při honbě za ropou. to je jen jedna z možností, proč se nám nad hlavou tvoří orkány a pod nohama nám puká zem.

Teď ale zpět k lidem. Další z věcí, které porušují rovnováhu s přírodou, je naše staré známé kácení lesů. Budeme mluvit spíše o hynutí druhů a to jak živočišných, tak rostlinných, protože když pokácíte strom, například takový bambus, co bude další ztrátou? Samozřejmě hynutí velice známého druhu medvěda a to pandy velké. Stejně tak jako kácením blahovičníku hyne medvídek koala. A proč? Protože výše uvedené druhy žijí pouze díky bambusu a blahovičníku; jsou na nich závislé! Přirovnáním je to, jako kdyby nám lidem výplod nevyzpytatelné evoluce zbořil všechny McDonaldy. Polovina populace by neměla, co jíst.

Stromy vyrostou a fastfoody se postaví, mi ale stromům nedáváme prostor k růstu, stavíme domy a vytváříme plantáže. Přitom některé druhy zvířat i rostlin jsou pro nás životně důležité. Například lesy v Jižní Americe pro nás mají další význam a to množství léků, které z jejich útrob pochází.

Nyní přejdeme od přírody k člověku, hlavně k nerovnováze mezi člověkem a člověkem, protože ani o našem chování k sobě samým nemůžeme mluvit v superlativech. Co třeba když lidé ze Saudské Arábie žijí v naprostém luxusu a lidé o pár stovek kilometrů na západ žijí v naprosté chudobě. je tu ale problém, bohatí si násilím nic vzít nenechají a totalit jsem si užili dost, tak jak to zvrátit?

Přesvědčme ty bohaté, že bohatství není vše, že na světě žijí lidé, kteří peníze potřebují více než oni, že soužití 9 mld. lidí je podmíněno společnou spoluprací. Neboť v Bibli je psáno: „Ti, co mají vícero šatů, darují těm, co nemají šat žádný, stejně pak učiní ti, kteří mají více jídla, než sami jsou schopni sníst.“[1] Bible totiž není jen náboženskou knihou a slovy Mesiáše by se měli řídit i ateisti, protože Jan Křtitel tuto větu určitě neřekl nadarmo, ale neměli bychom se jeho slovy a obecně slovy Bible řídit doslovně.

Neboť je jen na nás, jak se svým životem naložíme, jestli budeme myslet jen na sebe, nebo i na jiné, třeba na jiné generace, protože je jen na nás, jak naši planetu a její život na ní uchováme, a v jakém stavu ji předáme dalším generacím lidstva.

 

1. LK 3,11 - poupraveno

Uživatelé musí být přihlášeni pro psaní komentářů.

Komentáře